استفاده از تجهیزات ترافیکی به حفاظت از جان ما کمک می کند. انواع تجهیزات ترافیکی و انواع رنگ تجهیزات ترافیکی در این مقاله بررسی می شود و در اختیار شما قرار می گیرد.

تجهیزات ترافیکی چیست ؟ انواع تجهیزات ترافیکی

امروزه وسایل مختلفی برای حفاظت از جان و هشدار خطر در جاده‌ها و مسیر‌ها وجود دارد. این وسایل تجهیزات ترافیکی هستند. یادگیری و شناخت انواع تجهیزات ترافیکی به ما کمک می‌کند تا در هنگام خطر از خود و اطرافیانمان محافظت کنیم. در این مقاله انواع ، کاربرد و رنگ‌های مختلف تجهیزات ترافیکی بررسی می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تجهیزات ترافیکی 

از این تجهیزات برای حفاظت از جان و امنیت عابران پیاده، مدیریت ترافیک خودرو‌ها و رعایت مقررات استفاده می‌شود. این وسایل شامل لوازم ایمنی جاده‌ای، تجهیزات ترافیکی پارکینگ و تجهیزات کنترل ترافیک می‌شود. این نوع از وسایل معمولا در محیط باز استفاده می‌شود، به همین دلیل در ساخت وسایل تجهیزات ترافیکی از بهترین مواد که در مقابل برف و باران و تغییرات دمایی مقاوم هستند استفاده می‌شود. برای ساخت این وسایل از رنگ‌های هشدار دهنده مانند زرد، نارkجی و قرمز استفاده می‌شود. دلیلی انتخاب این رنگ‌ها این است که این رنگ‌ها از فاصله دور نیز قابل دیدن و تشخیص هستند. در ادامه به بررسی و توضیح انواع وسایل کنترل ترافیکی و کابرد آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از تجهیزات ترافیکی به حفاظت از جان ما کمک می کند. انواع تجهیزات ترافیکی و انواع رنگ تجهیزات ترافیکی در این مقاله بررسی می شود و در اختیار شما قرار می گیرد.

انواع تجهیزات ترافیکی

در این بخش با انواع تجهیزات کنترل ترافیک آشنا می‌شویم. این وسایل شامل موارد زیر می‌شود:

 • چراغ راهنمایی و رانندگی
 • تابلو راهنمایی و رانندگی
 • علائم ترافیکی
 • سرعت گیر
 • استوانه ترافیکی
 • کله قندی ترافیکی
 • چشم گربه‌ای ترافیکی
 • چشم ببری ترافیکی
 • چسب چشم گربه‌ای
 • گل میخ ترافیکی
 • بشکه ترافیکی
 • آینه محدب
 • جداکننده ترافیکی
 • شبرنگ‌ترافیکی
 • رنگ‌های ترافیکی
 • نیوجرسی ترافیکی

کاربرد انواع تجهیزات ترافیکی

در این بخش با کاربرد انواع تجهیزات ترافیکی بررسی می‌شود. این وسایل، در بالا نام برده شد و در این قسمت با کاربرد آن بیشتر آشنا می‌شویم.

چراغ راهنمایی رانندگی

این چراغ‌ها برای هشدار دادن و نظم دادن به رفت و آمد ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تابلو ترافیکی

این تابلو انواع مختلفی دارد و در اندازه، رنگ، جنس و شکل‌های متفاوت دیده می‌شود. این تابلو‌ها باید در مکان‌های درست نصب شوند یا توسط کسی نگه داشته شوند. از انواع این تابلو به ورود ممنوع، دست انداز و گارد ریل می‌توان اشاره کرد.

سرعت گیر

شهرداری برای حفظ امنیت جان شهروندان در بعضی از قسمت‌ها که امکان سرعت بی‌رویه وجود دارد، این تابلو را با هماهنگی راهنمایی و رانندگی نصب می‌کند. سرعت گیر دارای ارتفاع مشخصی است و انواع متفاوتی دارد.سرعت گیر پلاستیکی و سرعت گیر آسفالتی از انواع آن است.

استوانه ترافیکی

نام دیگر این وسیله استوانه ایمنی است. این وسیله از پر‌کاربرد‌ترین وسایل در تجهیزات ترافیکی است. این وسیله در مواردی مانند جلوگیری از پارک خودرو‌ها، نظم دادن به نحوه پارک خودرو‌ها، جدا کردن مسیر، جدا کردن مسیر خاکی از آسفالت و… استفاده می‌شود. اندازه این وسیله با توجه به نیاز از ۴۵ سانتی متر تا ۱۰۰ سانتی متر تغییر می‌کند. برای دید بهتر این وسیله، روی آن نوار‌های فلورسنت می‌زنند تا نور را در شب انعکاس دهد.

کله قندی

برای جلو‌گیری از ورود انسان و ماشین به مکان‌هایی که خطرناک هستند از این کله قندی‌های مخروطی شکل استفاده می‌شود. نام‌های دیگر این وسیله مخروط ترافیکی، مخروط ایمنی و کله قندی ایمنی ترافیکی نیز می‌باشد.

چشم گربه‌ای ترافیکی

از این وسیله برای حفاظت از حریم جاده‌ها و کنترل سرعت رانندگان استفاده می‌شود. با توجه به مسیر یک طرفه یا دو طرفه از انواع چشم گربه‌ای ترافیکی استفاده می‌شود.

چشم ببری ترافیکی

این وسیله از انواع جدا کننده ترافیکی می‌باشد. ویژگی منحصر به فرد این محصول که آن را از دیگر جدا کننده‌ها جدا می‌کند، زیبایی آن است. این وسیله به دو دسته سیگ لایت و w3 تقسیم می‌شود.

چسب چشم گربه‌ای

از این وسیله برای چسباندن چشم گربه‌ای استفاده می‌شود. این چسب از قدرت و چسبندگی بالایی برخوردار است به گونه‌ای که با برخورد اتومبیل یا تصادف جا به جا نمی‌شود. از پرقدرت‌ترین چسب‌های چشم گربه‌ای به چسب اپوکسی می‌توان اشاره کرد.

گل میخ

با چسباندن این وسیله به زمین برای رانندگان شرایط ایمن‌تری فراهم می‌شود. برای مشخص کردن حریم جاده‌ها و مسیر‌ها از گل میخ استفاده می‌شود. گل میخ به سه دسته میخ پلاستیکی ترافیکی، نگین شیشه‌ای و آلومینیومی تقسیم می‌شود.

بشکه ترافیکی

نام دیگر این وسیله بشکه ایمنی است. برای جلوگیری از خطر تصادفات، این بشکه‌ها را در مسیر‌های خطرناک مانند بزرگراه‌ها قبل از گارد ریل قرار می‌دهند. جنس این بشکه‌ها از پلی اتیلن است.

آینه محدب

برای دید بهتر رانندگان است. در جاده‌های پر پیچ و خم، پارکینگ‌هایی که شیب آن‌ها زیاد است و ورودی فرعی به اصلی از این نوع آینه استفاده می‌شود. از آینه پلی کربنات به علت مقاومت بالا در جاده‌ها استفاده می‌شود.

جداکننده ترافیکی

این تجهیزات با توجه به مواد اولیه‌ای که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، نام گذاری می‌شوند. بولارد ترافیکی یکی از این جدا کننده‌ها است. از این جداکننده در مکان‌های عمومی، جدا کردن پیاده رو از خیابان، مسیر‌های عبور دوچرخه و… استفاده می‌شود. برای مقاومت بالای این محصول، آن را از مواد ضد زنگ می‌سازند.

نیوجرسی ترافیکی

در مسیر‌ها و جاده‌هایی که دو طرفه هستند برای جدا کردن آن‌ها از همدیگر، ار نیوجرسی استفاده می‌کنند. از انواع نیوجرسی به پلاستیکی و بتنی می‌توان اشاره کرد.

انواع رنگ‌ تجهیزات ترافیکی 

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های حفظ ایمنی و رعایت مقررات، رنگ کردن خیابان‌ها و مسیر‌ها است. برای این رنگ کاری باید از رنگ‌های خاصی استفاده شود. این رنگ‌ها با توجه به ساختار اولیه‌شان به پلی اورتان،رنگ اپوکسی و  تقسیم می‌شوند. این رنگ‌ها در انواع سرد و گرم و متناسب با محیط تولید می‌شود.

انواع شبرنگ‌های ترافیکی

از شبرنگ‌ها در نیوجرسی ترافیکی، استوانه ترافیکی، بشکه ایمنی، تابلو راهنمایی رانندگی، کله قندی ترافیکی و علائم ترافیکی استفاده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید

سبد خرید